جهان، تشنه ی حکمت و بازگشت به فطرت است

  به گزارش شلمچه نیوز، حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد امیری سوادکوهی در سوّمین همایش علمی و معنوی بزرگداشت صدوقین که با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، علما، دانشمندان و اندیشمندان جهان تشیع در شهر مقدس قم برگزار شد جهان بشریت را تشنه ی حکمت و بازگشت به فطرت دانست و افزود: برخی اسلام را طور دیگری وانمود می کنند که بخواهند جوانان را از این مقوله ی مهم حیاتی دور نگه دارند، در حالی که حقیقت اسلام سخنی جز فطرت و انسانیت نمی گوید و دوری از اسلام دوری از فطرت و خلقت است.
  وی در حاشیه ی این اجلاسیه، با آسیب شناسی ضعف مجامع علمی جهان اسلام و مقوله ی ترغیب ادیان به این آیین آسمانی گفت: حقیقتاً پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله چه منطق و محتوایی از اسلام به جهان بشریت ارائه فرمودند که مردم آن زمان فوج فوج و گروه گروه برای رسیدن به آن اسلام از یکدیگر سبقت می گرفتند…؟! حالِ امروز اسلام نبوی چگونه است!.
  سوادکوهی تأکید کرد: بعثت جسم اسلام بود و غدیر روح و باطن آن. با غصب خلافت علوی مانع از بهره مندی جهانیان از شهر علم نبوی شدند و نگذاشتند اسلام حقیقی به بشریت ابلاغ شود، چنین است که حال امروزِ اسلام نبوی بیمار است و جهان تشنه ی حکمت و گریزان از فطرت و بی بهره ی از محتوای اصیل قرآن و عترت می باشد.
  این محقق جوان در ادامه با اشاره به شخصیت والای شیخ صدوق علیه السلام گفت : بزرگان ادیان و مذاهب متحیر مقام علمی این عالم جلیل القدر شیعه هستند در حالی که تعجب ندارد که کسی که به دعای امام زمان ارواحنافداه متولد شد جز نور درخشش و اثری ندارد.
  سوادکوهی با اشاره به یکی از آثار مهم تألیفی شیخ صدوق گفت: مهمترین کتاب شیخ صدوق که خود نیز از آن یاد کرده و تا زمان پدر شیخ بهایی مورد استفاده عالمان مورد استفاده عالمان دینی بوده کتاب (کتاب العلم ) است که مفقود گشته است و با کمال تأسف به دست کار نرسیده است .بنا به نوشته ابن شهر آشوب در کتاب معالم العلماء کتاب مدینه العلم ده جلدی و من لا یحضره الفقیه چهار جلدی است و از این نوشته معلوم می شود که مدینه العلوم بیش از دو برابر من لا یحضره الفقیه بوده است .شیخ طوسی ، شیخ منتجب الدین و دیگران از این کتاب به عنوان یکی از مهمترین تألیفات صدوق یاد کرده اند و بسیاری از بزرگان دین از کتاب مدینه العلوم روایت کرده اند.
   شایان ذکر است این همایش علمی با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، علما، دانشمندان و اندیشمندان جهان تشیع و مدیران و معاونین اوقاف استان قم در مجتمع فرهنگی آموزشی امامزاده سید علی علیه السلام شهر مقدس قم برگزار شد که در این محفل تجلیل از احیاگر میراث علی بن بابویه ، محدث کبیر شیعه مرحوم علامه حاج سید محمّد باقر موحد ابطحی قدس سره تجلیل شد.

1111IMG14281099IMG14281305IMG14281590IMG14281762n00011184-r-b-002n00011184-r-b-006n00011184-r-b-007n00011184-r-b-012photo_2017-05-05_08-47-01