مناظرات امام رضا علیه السلام، مکاتب انحرافی را متزلزل کرد

  حجت الاسلام والمسلمین امیری سوادکوهی، جوانان شیعه را به مطالعه و واکاوی مناظرات علمی امام رضا علیه السلام دعوت نموده و این جلسات مهم علمی را سبب تزلزل مکاتب انحرافی و پوشالی دانست.
  به گزارش شلمچه نیوز، وی در مصاحبه ای با خبرنگار ما در شهر مقدس قم، وی با تأکید و تشریح برنامه های علمی وسیع امام رضا علیه السلام افزود:  پس از دوران امام صادق و امام کاظم علیهما السلام ، هشتمین طلیعه نورانی امامان شیعه ملقّب به عالم آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله آشکار گردید و این امر در تاریخ از برجستگی خاصی برخوردار است که دامنه بحث‌ها به قدری گسترده بود که محمد بن عیسی یقطینی گوید که من از سؤالاتی که از امام رضا علیه‌السلام کرده بودم ، حدود هیجده هزار مسأله را جمع آوری نموده‌ام. در واقع مناظرات امام رضا علیه السلام، مکاتب انحرافی را متزلزل و فرقه های پوشالی عصر را رسوا ساخت.
  حجت الاسلام والمسلمین امیری سوادکوهی در ادامه ضمن تشریح مبحث مهم ولایت و برائت با اشاره به روایت مهمی که هشتمین خورشید ولایت صادر شده، گفت:در کتاب شریف وسائل الشیعه، جلد11، صفحه 433 آمده است که امام رضا علیه السلام فرمودند:حُبُّ اَولیاءِ اللهِ واجِبُ، وَ کذلِکَ بُغضُ اَعدائهِم و البَراءَةُ منِهُم وَ مِن أئِمَّتِهِم؛ دوستی با دوستان خدا واجب است، همچنین دشمن داشتن و بیزاری جستن از دشمنانِ اولیای خدا و سرکردگان آنان واجب است.
  مؤلف کتاب اتمام حجت گفت: اساس دین، حبّ و بغض و تولّی و تبرّی است و دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا (ولایت و برائت) از ارکان مکتب است که حضرت رضا علیه السلام تأکید بسیاری در این باره داشتند.
  در این میان اهل بیت علیهم السلام به صورت شاخص و معیار مطلبی را مطرح نمودند که  نمی شود کسی مدّعی دوستی خدا باشد، ولی با محبوبهای خدایی یعنی عترت پیامبر، رابطه ی مودّت و مهرورزی نداشته باشد؛ نمی شود کسی ادعای حبّ خدا داشته باشد، ولی از دشمنان خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و اهل بیت علیهم السلام بیزار نباشد.
  سوادکوهی تأکید کرد: در زیارت جامعه ی کبیره نیز می خوانیم:وَ بِمُوالاِتکُم تُقبَلُ الطّاعَةِ المفترضة، و لکم المودّةُ الواجبة؛
  با موالات و دوستی شماست که طاعتِ واجب، پذیرفته می شود. مودّتِ واجب، حق شما و (بر گردن ما) است و ضرورتِ برائت از «پیشوایان باطل»امری است ضروری که نه تنها بیزاری از مخالفانِ اولیای خدا یک تکلیف است، از سران و سردمداران آنان که بذر دشمنی اهل بیت علیهم السلام را می پراکنند و فرهنگِ ضدیّت با عترت را نشر می دهند، نیز واجب است.و راه نجات امت و تثبیت ایمان هر مسلمانی پذیرش ولایت و بیزاری جستن از دشمنان خدا دانست.